Sertfika A1 Start Deutsch 1 Sınav Hazırlık Çalışmaları, Aile birleşimi vizesi için gereken dil seviyesidir.

A1-Örnek ve alıştırma sınavı indir PDF | 00pdf 1MB | 01pdf 6MB | 02pdf 5MB |

A1 sınav hazırlık | dinleme | okuma | yazma | konuşma

A1-Örnek sınav Dinleme bölümlerini | 00 indir | 01 indir | 02 indir | 

A1-Örnek sınav Konuşma videosu izle | 14:51 dak.

Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch 1

Almanca A1 Sınavı Amacı

Almanya'da Au-Pair olarak iş başvurusunda bulunmak
Aile birleşimi vizesi için gereken dil belgesi
A1 basamağında elde ettiğiniz başarıyı belgelendirmek
uluslararası geçerliliğe sahip resmi bir sertifika

Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch 1, yetişkinlere yönelik bir Almanca sınavıdır. Çok basit düzeyde Almanca bilgisini teyit eden bir sınav, Avrupa Ortak Referans Çerçevesi'nin (GER) altı basamaklı yetkinlik derecelendirmesinin birinci basamağına (A1) denktir.

Bu sınavı geçmek şunu ifade eder...

karşınızdaki kişiler yavaş ve anlaşılır bir biçimde konuşurlarsa, onlarla basit düzeyde iletişim kurabilirsiniz
günlük yaşamda sık sık kullanılan ifadeleri ve basit cümleleri anlayabilir ve kullanabilirsiniz (örn. kendiniz ve ailenizle, alışveriş, iş, yakın çevrenizle ilgili bilgiler)
kendinizi ve başkalarını tanıtabilir, başka kişilere durumlarıyla ilgili (örn. nerede oturdukları, kimleri tanıdıkları ya da nelere sahip oldukları) sorular yöneltebilir ve bu tür sorulara cevap verebilirsiniz.

Snav tarihleri ve kayıt

Goethe-Institut Istanbul "Start Deutsch 1" sınavı için telefonla randevu sistemine geçmiştir. Randevu almak için Goethe resmi sitesini ziyaret edin randevu merkezi telefon numarasını alın ve randevu merkezinı arayın.

Goethe-Institut Sınav Tarihleri

goethe sinav tarihleri 2019

Yaşadığınız bölgede bir kurs bulamıyorsanız, uzaktan eğitim kursu | Online Almanca Özel Ders | sizin için uygun olabilir. Online Almanca Özel Ders için tıkla.

Aile Birleşimi Almanca A1 kursu

Aile birleşiminde  Almanca bilgisinin belgelenmesine yönelik bilgiler

Yurtdışından Almanya'daki eşinin yanına taşınmak isteyen bir kimse, kendi ülkesinden ayrılmadan önce, basit düzeyde Almanca bilgisini belgelemek zorundadır. Bu kişiler, ancak bundan sonra Almanya'ya seyahat edebilecekleri oturma müsaadesini alabilirler.

Söz konusu basit düzeydeki Almanca bilgisini Goethe-Institut'un bir sınavıyla kanıtlayabilirsiniz. Burada sınava ve aile birleşimine yönelik sıkça sorulan soruların cevaplarını ve bir Sınav Örneği'ni bulabilirsiniz.

Basit düzeyde Almanca Bilgisini nasıl kanıtlarım.

Almanya'nın yurtdışı temsilcilikleri ve yabancılar dairesi, Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch 1 sınavını basit düzeyde Almanca bilgisini gösteren belge olarak kabul etmektedir. Bu sınav, Goethe-Institut'un sunmuş olduğu en basit düzeydeki, sınavdır. Goethe-Institut'un daha yüksek düzeydeki bütün sertifikaları da kabul edilmektedir.

Basit düzeyde Almanca bilgisi ne anlama gelmektedir ? Neleri Yapabilmem gerekiyor?

Konuştuğum kişiler yavaş ve anlaşılır bir şekilde konuşurlarsa, kısa, oldukça basit soruları, talimatları ve mesajları anlayabiliyorum ve bunlara karşılık verebiliyorum. Kendimi ve başkalarını tanıtabiliyorum ve başka kişilere, kendileri hakkında sorular yöneltebiliyorum, örneğin nerede oturdukları gibi.

Kısa yazılı mesajları, örneğin bilgilendirme levhaları ve küçük ilanları, anlayabiliyorum. Rakamları, miktarları, saatleri ve fiyatları nitelendirebiliyor ve anlayabiliyorum. Basit formları örneğin ad, adres ve yaş gibi kişisel bilgilerimi doldurabiliyorum. Kısa kişisel mesajlar yazabiliyorum.

Bu bilgiler, A1 seviyesine uygundur. Bu seviye, Dillere ilişkin Avrupa Ortak Referans Çerçevesi'nin (AORÇ) birinci basamağıdır. AORÇ, dil seviyelerini Avrupa genelinde altı standart basamağa ayırmaktadır.

Start Deutsch 1 sınavından farklı olarak Fit in Deutsch 1 sınavı gençlere yöneliktir ve yetişkinler bu sınava giremezler.

Ön koşullar

Gerekli dil seviyesine sahip olmaları durumunda, dışarıdan adaylar da Goethe-Institut'un bütün sınavlarına girebilmektedirler. Ancak yine de bir hazırlık kursuna devam edilmesi tavsiye edilmektedir. Yerinde ve uzaktan öğrenme kurslarının yanısıra her ikisinin kombinasyonundan oluşan kurslar da sunulmaktadır.

Dil bilgisi kanıtlamak zorunda olmadığım istisna durumlar var mı?

Olası istisna düzenlemeleri ya da sizin bireysel durumunuzda izlenecek yöntem hakkında lütfen ülkenizdeki yetkili yurtdışı temsilciliğinden bilgi edininiz.

Sınava nerede girebilirim?

Sınava Almanya veya başka bir ülkedeki Goethe-Institut'larda ya da sınav partnerlerimizin birinin bünyesinde girebilirsiniz. Eğer Almanya'da yaşamıyor ve sınavınıza Almanya'da girmek istiyorsanız, Almanya'ya giriş için vize gerekmektedir.

En yakın kurs ve sınav tarihleri ne zaman ve kurs yada sınav ücretleri miktarı nedir?

Kurs ve sınav tarihleri ile ücretler, enstitülerin bulunduğu yerlere göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle, tarihler, ücretler ve başvuru formaliteleri hakkında doğrudan kendi seçeceğiniz Goethe-Institut ya da bizden bilgi edinmenizi rica ediyoruz.

Türkiye’deki iletişim hattı
Ankara’daki Goethe-Institut Türkiye için bir iletişim hattı açmıştır. Bu hatta, Pazartesi‘nden Cuma‘ya kadar hafta içi her gün, yerel saate göre 9.00 - 17.00 saatleri arasında ulaşılabilir.

Sınava hazırlık ne kadar sürmektedir?

Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch 1 için ortalama her biri 45 dakikalık 160 ders birimine ihtiyaç vardır. Önceden sahip olduğunuz bilgilere ve öğrenme koşullarına bağlı olarak, hazırlık süresi daha kısa ya da uzun olabilir.

Sınava girebilmek için Goethe-institut bünyesinde bir Almanca kursuna gitmek zorunda mıyım?

Hayır. Nerede ve nasıl Almanca öğreneceğiniz konusunda tamamen serbestsiniz.
Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch 1 sınavına başvuruda bulunmak için, Goethe-Institut ya da başka bir kuruluş bünyesindeki dil kursuna devam etmiş olmanız, özel ders almış olmanız ya da kendi kendinize Almanca öğrenmiş olmanızın hiç bir önemi yoktur.

Yakınlarda Goethe-institut yoksa Almanca bilgimi nasıl kanıtlarım?

Dil kursu veren başka bir kuruluş bünyesinde, özel bir öğretmenle ya da kendi kendine öğrenme yöntemiyle Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch 1 sınavına hazırlanabilirsiniz. Ayrıca Goethe-Institut uzaktan öğrenme kursları da sunmaktadır.

Yalnızca sınav tarihinde bir Goethe-Insitut'un ya da sınav partnerinin bulunduğu yere seyehat etmeniz gerekmektedir. Bazı ülkelerde Enstitülerimiz dışında da Start Deutsch 1 sınavını düzenlemekteyiz. Sınav yerleri ve dil kursu veren diğer kuruluşlar hakkındaki bilgileri kendi ülkenizdeki Goethe-Institut’lar size verebilir.

Goethe-Institut’ların ya da sınav partnerlerinin bulunmadığı ülkelerde, Almanya'nın yurtdışı temsilciliği, Almanca bilgisinin nasıl belgeleneceği hakkında size bilgi verecektir.

Sınav hangi bölümlerden oluşmaktadır.

Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch 1 sınavı iki bölümden oluşmaktadır: 65 dakika süren bir yazılı sınav ve 15 dakika süren bir sözlü sınav.

Yazılı sınavda, günlük yaşamdaki kısa konuşmaları, özel telefon mesajlarını ya da hoparlörle kamuya yapılan anonsları dinler ve bunlarla ilgili soruları cevaplandırırsınız. Kısa notlar, küçük ilanlar, bilgilendirme levhaları ya da duyurular gibi kısa metinleri okur, bunlarla ilgili soruları cevaplandırırsınız. Basit formları doldurur ve günlük yaşama ilişkin kişisel kısa bir metin yazarsınız.

Sözlü sınav, grup halinde yapılır. Grup içerisinde kendinizi tanıtırsınız. Daha sonra günlük yaşamla ilgili sorular sorar, cevaplandırır ve grup içerisinden bir kişiye günlük yaşamdan bir şeyle ilgili ricada bulunursunuz.

Sınava hazırlık için hangi materyaller bulunmaktadır?

Sizlere online olarak ücretsiz alıştırmalar sunmaktayız. Dinlediğini anlamaya yönelik alıştırmaları doğrudan bilgisayarınızdan dinleyebilir ya da bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Ayrıca, sınava yönelik sınav örneklerini (aday ve sınav görevlisi kitapçıkları ile dinleme kasetleri ya da CD'lerden oluşmaktadır) bizden sipariş edebilirsiniz. Sınav örnekleri, örnek niteliğinde sorular olup, gerçek sınavlarda kullanılmamaktadır.

Sınavı yanlızca sözlü olarak verebilir miyim?

Hayır. Sınav bir sözlü bölümden, bir de yazılı bölümden oluşmaktadır. Her iki bölümden de başarılı olunması zorunludur. Bu nedenle Latin alfabesini bilmeniz gerekmektedir. Başka bir alfabeyi, örneğin Arap ya da Kril alfabesini biliyor olmanız yeterli değildir.

Goethe-Zertifikat A1, Start Deutsch 1 sınavı, bazı ülkelerde diğer ülkelerde olduğundan zor yada kolay mıdır?

Hayır. Sınav soruları, Goethe-Institut'un Münih'deki merkezi tarafından hazırlanmakta ve dünya genelinde uygulanmaktadır, yani her yerde aynı koşullar geçerlidir. Sınav materyalleri, kullanılmaya başlanmadan önce, sınav koşullarında denenmektedir.

Sınavdan sonra vizemi almak ne kadar sürmektedir?

Değerlendirme ve sertifika düzenleme işlemlerini mümkün olduğunca hızlı yürütmekteyiz. Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch 1 sertifikanızı Almanya'nın yetkili yurtdışı temsilciliğine vize talebi için gerekli olan diğer belgelerinizle birlikte ibraz etmeniz gerekmektedir.

Sertifika dışında başka hangi belgeleri ibraz etmeniz gerektiğini ve tahmini olarak vizenizin ne zaman verileceğini aynı yerden öğrenebilirsiniz.

Sınav geçerlilik süresi ne kadardır?

Sınavın geçerlilik süresi sınırsızdır. Ancak bazı Alman yurtdışı temsilcilikleri aile birleşimi vize işlemleri için 6 aydan eski sertifikaları kabul etmemektedir.

Ek bilgiler

Bu sitede Almannca A1 aile birleşimi için gerekli Almanca bilgisi hakkında bilgiler veriliyor.

>> inernet sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer Bilgiler

Almanca A1 sınavı kolay bir sınavdır.

Goethe Sınav bölümleri

Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch 1 Okuma, Dinleme, Yazma ve Konuşma (sözlü grupları) bölümlerinden oluşur.
Sınav dünyanın her yerınde aynı standartlara uygun yapılır ve değerlendirilir.

sinav bolumleri

Koşullar

Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch 1 gençler ve yetişkinlere yönelik bir sınavıdır.

Goethe-Institut sınavları, ilgilenen herkese açıktır. Bu sınavlara belirli bir yaş sınırı olmadan ve Alman vatandaşlığından bağımsız olarak herkes girebilir.

  • Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch 1 sınavı 16 yaşından itibaren önerilir.
  • Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch 1 sınavı, Dillere İlişkin Avrupa Ortak Referans Çerçevesi'nin (GER) birinci yetkinlik basamağında (A1) dil bilgilerini gerektirir.
  • Bu basamağa ulaşmak için (önceden sahip olunan bilgilere ve öğrenme koşullarına bağlı olarak) 45 dakikalık 80 ila 200 ders biriminin tamamlanması gerekir.

Önemli Bilgiler

Sınav Yönetmeliği (PDF, 356 KB)
Uygulama Yönergeleri (PDF, 303 KB)
Özel gereksinimleri olan (bedensel özürlü kişiler) sınav katılımcıları için uygulama yönergeleri (PDF, 228 KB)
Özel gereksinimleri olan (bedensel özürlü kişiler) sınav katılımcıları için bilgiler (PDF, 57 KB)
Sınav hedefleri, test açıklaması el kitabı (PDF, 3,3 MB)
Kelime Listesi (PDF, 699 KB)

No Internet Connection