Goethe Sertfikası C2 GDS Sınava Hazırlık Çalışmaları

C2 GDS Örnek ve Alıştırma sınav indir | Sınav PDF 1 MB | Alıştırma PDF 5 MB

C2 GDS sınav hazırlık | dinleme | okuma | yazma | konuşma

C2 GDS-Örnek sınav Konuşma bölümü doğrudan izle | 19:37 dak

Almanca C2: GDS Sınavı Amacı
-Almanya'da yükseköğretim görmek ya da araştırma yapmak
-Almanya'daki bir okulda ders vermek
-C2 basamağındaki başarınızı belgelemek
-uluslararası geçerliliğe sahip resmi bir sertifika

Goethe-Zertifikat C2: Großes Deutsches Sprachdiplom (GDS) yetişkinlere yönelik bir Almanca sınavıdır. Çok ileri düzeyde bir dil seviyesini teyit eden bu sınav, Dillere İlişkin Avrupa Ortak Referans Çerçevesi'nin (GER) altı basamaklı yetkinlik derecelendirmesinin en üst basamağına (C2) denktir.

Bu sınavı geçmek şunu ifade eder.

-Almanca okuduğunuz ya da duyduğunuz her şeyi rahatlıkla anlayabilirsiniz
-çeşitli yazılı ve sözlü kaynaklardan edindiğiniz bilgileri özetleyebilir, gerekçe ve açıklamalalarınızı düzgün cümlelerle sunabilirsiniz
-kendinizi çok akıcı bir biçimde, açık seçik ifade edebilir ve hayli karmaşık konularda bile ince anlam farklarını ortaya koyabilirsiniz.

Goethe-Zertifikat C2: Großes Deutsches Sprachdiplom yabancı öğrencilere Alman yüksekokulları ve üniversitelerine giriş olanağı sağlar ve pek çok yerde Almanca öğretmek için gereken dil yeterliliğinin belgesi olarak kabul edilir.

Alman yüksekokullarındaki Almanca dil sınavlarına ilişkin çerçeve yönetmeliği (RO-DT) (PDF, 407 kB)

Federal Almanya Cumhuriyeti eyaletleri bu sınavı öğretmenlik formasyonu için dil yeterliliğinin belgesi olarak kabul eder. Bu konuya ilişkin bilgiler eyaletlerdeki kültür ve eğitim bakanlıkları, eğitim müdürlükleri ve senato idaresi gibi ilgili kurumlardan edinilebilir.

01.01.2012 tarihi itibarıyla Goethe-Zertifikat C2: Großes Deutsches Sprachdiplom, şimdiye değin Goethe-Zertifikat kapsamındaki üç sınav olan Zentrale Oberstufenprüfung (ZOP), Kleines Deutsches Sprachdiplom (KDS) und Großes Deutsches Sprachdiplom (GDS) sınavlarının yerini almıştır.

Sınav Tarihleri

c2 sinav tarihleri

Yaşadığınız bölgede bir kurs bulamıyorsanız, uzaktan eğitim kursu | Online Almanca Özel Ders | sizin için uygun olabilir. Online Almanca Özel Ders için tıkla.

Sınav Kaydı

Goethe-Institut İstanbul’un devam eden kurslarından birine kayıtlıysanız, ҫevrimiҫi sınıfınızdan sınav kaydı yaptırabilirsiniz. Kurs öğretmeniniz size yardımcı olmaktan mutlu olacaktır.

Goethe-Institut İstanbul’da bir kursa devam etmiyorsanız ve sınav kaydı yaptırmak istiyorsanız, dijital sınav başvuru formunu kullanınız. Kayıt işlemini takiben elektronik posta adresinize kayıt başvurunuzun alındığına dair otomatik bir mesaj gelecektir. Bunun yanısıra bir başka mail ile, sınav tarihi, saatleri ve sınav ücretinin ödenmesi konularına ilişkin bilgilendirileceksiniz.

Goethe-Institut Sınav Başvurusu

Kontenjanı sınırlıdır. Katılımcılar başvuru sırasına göre belirleniyor.

Sınav kontenjanı dolması halinde, ilgili sınavı kayıt süresi bitmeden basvurulara kapanıyor.

Yaşadığınız bölgede bir kurs bulamıyorsanız, uzaktan eğitim kursu | Online Almanca Özel Ders | sizin için uygun olabilir.
Online Almanca Özel Ders almayı düşünebilirsiniz, bilgi almak için alttaki linke dokunun yada tıklayın.

Diğer Bilgiler

Sınav Bölümleri

Goethe-Zertifikat C2: Großes Deutsches Sprachdiplom Okuma, Dinleme, Yazma ve Kounuşma (tekli sınav) bölümlerinden oluşur. Sınav dünyanın her yerinde aynı standalarda uygulanır ve değerlendirilir.

Yazma bölümünün edebiyat soruları Ludwig-Maximilians-Universität München iş birliği ile hazırlanır.

Sınavın bölümleri tek tek veya kombine edilerek yapılabilir. Başarılı olunan her bölümün sertifikaların toplamı bir sertifikaya eşittir.
Okuma, Dinleme ve Konuşma bölümleri sınav merkezinde değerlendirilir. Yazma bölümünün değerlendirilmesi ise Goethe Institut sınav merkezi tarafından koordine edilir.

2019 Edebiyat Listesi

2019 de sınav esnasında yazma bölümün ikinici kısmında sunulan genel konuların birisini değil de edebiyat ile ilgili konuyu ele almak isterseniz, daha önce mutlaka Ludwig-Maximilians-Universität München tarafından 2019 için hazırlanmış konulara hazırlanmış olmalısınız. Sınav esnasında sunulan dört konunun birini seçmeniz istenir.

Edebiyat 2019 Goethe-Zertifikat C2: GDS için

Brigitte Kronauer
Das Taschentuch
Roman
dtv Verlag
ISBN 978-3-423-12888-9
€ 10,00 (D)

Robert Seethaler
Der Trafikant
Roman
Kein & Aber Verlag
ISBN 978-3-036-95909-2
€ 12,00 (D)

2020 Edebiyat Listesi

2020 de sınav esnasında yazma bölümün ikinici kısmında sunulan genel konuların birisini değil de edebiyat ile ilgili konuyu ele almak isterseniz, daha önce mutlaka Ludwig-Maximilians-Universität München tarafından 2020 için hazırlanmış konulara hazırlanmış olmalısınız. Sınav esnasında sunulan dört konunun birini seçmeniz istenir.

Edebiyat 2020 Goethe-Zertifikat C2: GDS için

Hanns-Josef Ortheil
Die Berlinreise
Roman
btb Verlag
ISBN 978-3-442-74997-3
€ 10,00 (D)

Urs Widmer
Das Buch des Vaters
Roman
Diogenes Verlag
ISBN 978-3-257-23470-1
€ 10,90 (D)

sinav bolumleri c2 gds

Koşullar
Goethe-Zertifikat C2: Großes Deutsches Sprachdiplom gençler ve yetişkinlere yönelik bir sınavıdır.

Goethe-Institut sınavları, ilgilenen herkese açıktır. Bu sınavlara belirli bir yaş sınırı olmadan ve Alman vatandaşlığından bağımsız olarak herkes girebilir.

-Goethe-Zertifikat C2: Großes Deutsches Sprachdiplom 18 yaşından itibaren önerilir.
-Goethe-Zertifikat C2: Großes Deutsches Sprachdiplom en yüksek düzeyde dil bilgisini teyit eder ve Dillere İlişkin Avrupa Ortak Referans Çerçevesi'nin (GER) altı basamaklı yetkinlik derecelendirmesinin altıncı ve en üst basamağına (C1) denktir.
-Bu basamağa ulaşmak için (önceden sahip olunan bilgilere ve öğrenme koşullarına bağlı olarak) 45 dakikalık en az 1000 ders biriminin tamamlanması gerekir.

Önemli Bilgiler

Sınav Yönetmeliği (PDF, 337 KB)
Uygulama Yönergeleri (PDF, 344 KB)
Özel gereksinimleri olan (bedensel özürlü kişiler) sınav katılımcıları için uygulama yönergeleri (PDF, 228 KB)
Özel gereksinimleri olan (bedensel özürlü kişiler) sınav katılımcıları için bilgiler (PDF, 57 KB)
Sınav hedefleri, test açıklaması el kitabı (PDF, 300 KB)

Yüksek Öğretimde Tanınma

Goethe-Zertifikat C2 Yüksek Öğretimde tanınma (PDF, 532 kB)
Tanınmaya ilişkin genel tablo (PDF, 619 kB)

 

No Internet Connection